Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
thebendslover

thebendslover

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for thebendslover
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • thebendslover’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Age of Adaline

    The Age of Adaline 2015

    ★★★½ Rewatched by thebendslover 02 Aug 2022

    dad > son

  • You're Next

    You're Next 2011

    ★★★★ Rewatched by thebendslover 07 May 2022

    cue the cops arriving at the wrong time

  • Monsters University

    Monsters University 2013

    ★★★ Rewatched by thebendslover 06 May 2022

    fun

  • X

    X 2022

    ★★★★ Watched by thebendslover 16 Apr 2022

    a cover of landslide was the last thing i expected from this movie.

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling 2022

    Watched by thebendslover 07 Apr 2022

    i will be worrying darling

  • Hell or High Water

    Hell or High Water 2016

    ★★★★ Rewatched by thebendslover 21 Mar 2022

    chris pine makes a very good texas man

  • Legally Blonde

    Legally Blonde 2001

    ★★★½ Rewatched by thebendslover 15 Mar 2022

    i love reese witherspoon

  • Election

    Election 1999

    ★★★½ Rewatched by thebendslover 14 Mar 2022

    i love reese witherspoon

  • Angus, Thongs and Perfect Snogging

    Angus, Thongs and Perfect Snogging 2008

    ★★★ Rewatched by thebendslover 08 Mar 2022

    accents, accents, and perfect accents

  • The Tinder Swindler

    The Tinder Swindler 2022

    ★★★ Watched by thebendslover 18 Feb 2022

    he’s a freeman…

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street 2010

    ★★★★½ Rewatched by thebendslover 16 Feb 2022

    still so good

  • Carol

    Carol 2015

    ★★★★½ Watched by thebendslover 13 Feb 2022

    there is so much i love about this movie

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7

Review Tags

1
  • 2021 standout
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.