RSS feed for alex
  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Spies in Disguise

    ★★★

  • Frozen II

    ★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★½

  • Watchmen

    ★★★★

  • Moonlit Winter

    ★★★

  • Unbelievable

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • Joker

    ★½

  • Waves

    ★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Hair Love

  • Anima

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Aladdin

    ★½

  • Yesterday

  • Avengers: Endgame

    ★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • Guava Island

    ★★★

  • Another Child

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Long Shot

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Mr. Malcolm's List

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Kitbull

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★

  • Vice

    ★★½

  • Bumblebee

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Aquaman

    ★★★½

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

  • House of Hummingbird

    ★★★½

  • Green Book

    ★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Widows

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • A Simple Favor

    ★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★½

  • Leading Lady Parts

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Dirty Computer

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★½

  • Bao

  • Ready Player One

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★½