Sort by

sadie has logged 269 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Red Eye

Red Eye

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Without a Paddle

Without a Paddle

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry