• The Passion of the Christ

    The Passion of the Christ

    ★★★★★

    it’s like that south park episode

  • Bones and All

    Bones and All

    ★★★★★

    waiting for this to happen to me

  • ¡Three Amigos!

    ¡Three Amigos!

    ★★★

    martin short lowkey soooo twink

  • City of Angels

    City of Angels

    ★★

    meg ryan jacking nic cage off, who has never felt touch before: how does it feel?

    nic cage: warm. 

    nic cage: aching. 

    oh jesus.

  • Gia

    Gia

    ★★★★★

    having nearly everything, nothing at the same time, and desperately reaching relentlessly for something you can never have. some people just aren’t meant to have anything, really. be happy. be sane. to work and be content, to be making money… making sense of growing up and away from innocence. but we are all raped of such things in life and nothing comes easily, and i guess that there are a few that make it out unscathed, or are simply just…

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★★

    “i love you so much… and i hate this war so much.”

    AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 2 Fast 2 Furious

    2 Fast 2 Furious

    there’s only one thing i’m absolutely sure about brian o’conner: that man is a fucking whore.

  • The Fast and the Furious

    The Fast and the Furious

    ★★★★

    point break with cars

  • I Am Legend

    I Am Legend

    ★★★½

    don’t cure cancer, it will start the zombie apocalypse

  • World War Z

    World War Z

    ★★★★

    BRAD PITT SAVES THE WORLD IN LIKE… A WEEK???

  • Gone in Sixty Seconds

    Gone in Sixty Seconds

    ★★★½

    IN HONOR OF MY DADS TRUCK GETTING STOLEN RIGHT OUT OF OUR DRIVEWAY (also what does the title have to do with the movie? we genuinely couldn’t figure it out).

  • Bug

    Bug

    ★★★

    rip chuck mcgill you would’ve loved this (better call saul reference)