Sort by

Griffin has logged 379 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside

Inside

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gayniggers from Outer Space

Gayniggers from Outer Space

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Highlander

Highlander

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Overboard

Overboard

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry