RSS feed for theboymarshall
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★
Edit this entry  
21
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★½
Edit this entry  
20
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Falling

The Falling

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Only You

Only You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
13
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Edit this entry