• Cry Macho

    ★★★★½

  • The Human Voice

    ½

  • Spell in the Park

    ★★★★½

  • An Afternoon at the Cinematheque

    ★★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • Contemporary Cinema

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Parasite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Varda by Agnès

    ★★★½

  • Glass

    ★★★½

  • The Mule

    ★★★★

  • The Redneck Against the Devil

    ★★★★½

  • How Fernando Pessoa Saved Portugal

    ★★★½

  • Waiting for the Thin Man

    ★★★★½

  • David Gilmour: Live At Pompeii

  • Pinga Seca

    ★★★★

  • Swedish Cousin

    ★½

  • Waiting for the Barbarians

    ★★★½

  • The Other Side of Hope

    ★★★★

  • Yourself and Yours

    ★★★½

  • The Lost City of Z

    ★★★★

  • Split

    ★★★

  • Sing

  • Encounter

    ★★★★★

  • Piper

  • Finding Dory

    ★★★

  • Café Society

    ★★★½

  • The Son of Joseph

    ★★★½

  • Julieta

    ★★½

  • Love & Friendship

    ★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★

  • The Hateful Eight

  • Creed

    ★★★

  • Memories of Mayo

    ★★

  • Journey to the Shore

    ★★★½

  • Office

  • The Visit

    ★★½

  • An American in Curitiba

    ★★★★★

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★

  • Kid

    ★★★

  • No Home Movie

  • Irrational Man

  • Tyke Elephant Outlaw

  • Insidious: Chapter 3

  • Jurassic World

  • Kung Fury

  • Hitchcock/Truffaut

  • Carol

  • In the Shadow of Women

  • Maria José

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

  • Mia madre

    ★★★★

  • The Witch

  • Blackhat

    ★★★½

  • The Old Man of Belem

  • American Sniper

    ★★★★

  • Interstellar

  • João Bénard da Costa: Others Will Love the Things I Have Loved

    ★★★★½

  • Gone Girl

  • Horse Money

  • A subida da João Gualberto

    ★★★★

  • La Sapienza

  • Magic in the Moonlight

  • Dawn of the Planet of the Apes

  • Maps to the Stars

  • Goodbye to Language

  • Letter in Motion to Gilles Jacob and Thierry Fremaux

  • It Follows

  • Welcome to New York