SeanAloysius has logged 643 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Hot Blood

Hot Blood

1956
×
★★★½
Edit this entry  
08
In the Year of the Pig

In the Year of the Pig

1969
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Eyes, the Mouth

The Eyes, the Mouth

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Locket

The Locket

1946
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Countess X

The Countess X

1976
×
★★★
Edit this entry  
05
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hotel Fear

Hotel Fear

1977
×
★★★½
Edit this entry  
04
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Napoli, Napoli, Napoli

Napoli, Napoli, Napoli

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Vidas Nuas

Vidas Nuas

1967
×
★★★
Edit this entry  
02
Stash

Stash

2007
×
Edit this entry  
01
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zombie Lake

Zombie Lake

1981
×
½
Edit this entry  
30
Bed and Sofa

Bed and Sofa

1927
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fly With Me the French Way

Fly With Me the French Way

1974
×
★★
Edit this entry  
29
The Blue Bird

The Blue Bird

1940
×
★★½
Edit this entry  
29
The Yellow Loves

The Yellow Loves

1958
×
★★★
Edit this entry  
29
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Downfall of Osen

The Downfall of Osen

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Behindert

Behindert

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Workers for the Good Lord

Workers for the Good Lord

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Descendant of Urashima Taro

A Descendant of Urashima Taro

1946
×
★★½
Edit this entry  
26
Biutiful

Biutiful

2010
×
½
Edit this entry  
25
Confessions of a Nazi Spy

Confessions of a Nazi Spy

1939
×
★★★
Edit this entry  
24
Why Does Herr R. Run Amok?

Why Does Herr R. Run Amok?

1970
×
★★★
Edit this entry  
23
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1916
×
★★★
Edit this entry  
23
Miyamoto Musashi

Miyamoto Musashi

1944
×
★★★
Edit this entry  
22
Run for Cover

Run for Cover

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
Angel Mine

Angel Mine

1978
×
★½
Edit this entry  
21
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fritz Lang, le cercle du destin - Les films allemands

Fritz Lang, le cercle du destin - Les films allemands

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Christopher Columbus, The Enigma

Christopher Columbus, The Enigma

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A$$untina of the Amerikas

A$$untina of the Amerikas

1976
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Flight That Disappeared

The Flight That Disappeared

1961
×
★★★
Edit this entry  
18
Aldis

Aldis

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
Cyrus: Mind of a Serial Killer

Cyrus: Mind of a Serial Killer

2010
×
½
Edit this entry  
17
Heartbeat

Heartbeat

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
The Vampire Journals

The Vampire Journals

1997
×
½
Edit this entry  
16
The Damned

The Damned

1947
×
★★★
Edit this entry  
16
Subspecies 4: Bloodstorm

Subspecies 4: Bloodstorm

1998
×
½
Edit this entry  
15
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bloodlust: Subspecies III

Bloodlust: Subspecies III

1994
×
½
Edit this entry  
14
Bububu no Bobobó

Bububu no Bobobó

1980
×
★★
Edit this entry  
14
Bloodstone: Subspecies II

Bloodstone: Subspecies II

1993
×
½
Edit this entry  
13
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Subspecies

Subspecies

1991
×
Edit this entry  
12
The Navigator: A Medieval Odyssey

The Navigator: A Medieval Odyssey

1988
×
Edit this entry  
12
Ménage

Ménage

1986
×
½
Edit this entry