SeanAloysius has logged 53 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
31
La Morte rouge (Soliloquio)

La Morte rouge (Soliloquio)

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cold Weather

Cold Weather

2010
×
Edit this entry  
30
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
30
D-Day the Sixth of June

D-Day the Sixth of June

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pat and Mike

Pat and Mike

1952
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Black Windmill

The Black Windmill

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Aprile

Aprile

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Uma Cama para Sete Noivas

Uma Cama para Sete Noivas

1979
×
½
Edit this entry  
27
Dormant Embers

Dormant Embers

1928
×
★★★
Edit this entry  
27
The Angelic Conversation

The Angelic Conversation

1985
×
Edit this entry  
26
Carefree

Carefree

1938
×
★★★
Edit this entry  
26
Subway

Subway

1985
×
Edit this entry  
25
The Monsters

The Monsters

2011
×
½
Edit this entry  
24
A Brief Vacation

A Brief Vacation

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Another Earth

Another Earth

2011
×
Edit this entry  
23
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kinetta

Kinetta

2005
×
Edit this entry  
22
1930 - Tempo de Revolução

1930 - Tempo de Revolução

1990
×
★★½
Edit this entry  
21
Before I Forget

Before I Forget

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★
Edit this entry  
20
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★
Edit this entry  
20
That Tender Touch

That Tender Touch

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Miller's Beautiful Wife

The Miller's Beautiful Wife

1955
×
★★★
Edit this entry  
19
Anti-Clock

Anti-Clock

1979
×
½
Edit this entry  
18
Le fauteuil hanté

Le fauteuil hanté

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
The Future

The Future

2011
×
Edit this entry  
17
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Japan's War In Colour

Japan's War In Colour

2005
×
★½
Edit this entry  
16
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
½
Edit this entry  
15
If I Had a Million

If I Had a Million

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
After the Waterfall

After the Waterfall

2010
×
½
Edit this entry  
14
The Seven Kittens

The Seven Kittens

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Subarnarekha

Subarnarekha

1965
×
★★★½
Edit this entry  
12
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
When You Read This Letter

When You Read This Letter

1953
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
½
Edit this entry  
09
Proezas de Satanás na Vila de Leva-e-Traz

Proezas de Satanás na Vila de Leva-e-Traz

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
Railroaded!

Railroaded!

1947
×
★★★½
Edit this entry  
08
Something Different

Something Different

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Three Came Home

Three Came Home

1950
×
★★★½
Edit this entry  
06
After the Apocalypse

After the Apocalypse

2004
×
★½
Edit this entry  
05
Thanksgiving Prayer

Thanksgiving Prayer

1991
×
Edit this entry  
05
Magnet of Doom

Magnet of Doom

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
The Birch Wood

The Birch Wood

1970
×
★★★½
Edit this entry  
04
Female Market: Imprisonment

Female Market: Imprisonment

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Freeway Maniac

Freeway Maniac

1989
×
★★½
Edit this entry  
03
Tommy

Tommy

1975
×
★★
Edit this entry  
03
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★
Edit this entry  
02
Just a Gigolo

Just a Gigolo

1978
×
★½
Edit this entry