Sort by

thecinemalover has logged 35 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mojave

Mojave

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Underdogs

Underdogs

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wave

The Wave

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Super

Super

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie

Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Justice League: War

Justice League: War

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry