Sort by

thecinemalover has logged 432 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Edit this entry  
29
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
12 Gifts of Christmas

12 Gifts of Christmas

2015
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★½
Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Apostle

Apostle

2018
×
★★
Edit this entry  
10
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Death Wish

Death Wish

2018
×
★½
Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Christmas

Red Christmas

2016
×
Edit this entry  
01
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Charade

Charade

1963
×
★★★
Edit this entry  
28
Precious

Precious

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry