Sort by

thecinemalover has logged 36 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alpha

Alpha

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beirut

Beirut

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Leisure Seeker

The Leisure Seeker

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Party

The Party

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Every Day

Every Day

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry