Sort by

Indolentguy has logged 39 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steins;Gate 0

Steins;Gate 0

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Violet Evergarden

Violet Evergarden

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry