• Cowboy Bebop

    Cowboy Bebop

    ★★★★★

    This is probably the most stylish show I have ever seen!!
    And music of this show is literally a memorable one..❤❤💯💯
    No wonder why everyone considers it as one of the greatest anime ever made..❤🔥🔥

  • Aparajito

    Aparajito

    ★★★★★

    No wonder why Scorcese and other great directors consider Satyajit Ray as an outstanding filmmaker..❤❤😍😍

  • AK vs AK

    AK vs AK

    ★★★★

    Jhakaas concept!!
    Jhakass performances!!
    Total Jhakass experiment that we need in Bollywood especially in Hindi cinema..🤩🙌🙌

    A total Christmas and New Year treat for me!! 😍😍🔥🔥🔥

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

    Holy Damn!!
    The soundtrack in this film is totally heaven!! 🔥🔥😍😍

    I totally enjoyed this masterpiece throughout..Didn't get bored for not even a single sec and Blondie has surely become one of my favourite film characters..😍❤❤❤

    One of the best 3 hours I have spent in my life..🤩🤩🤩

  • For a Few Dollars More

    For a Few Dollars More

    ★★★★½

    I love the way you shoot, Clint..😍🤩🔥🔥

  • Three Colors: Red

    Three Colors: Red

    ★★★★★

    Kieślowski is a genius!!
    He has beautifully converged the whole trilogy in this beautiful finale!!

    Just remember this golden rule in the whole trilogy 💯💯

    Don't try to understand it. Feel it!!

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue

    ★★★★½

    Don't try to understand it, feel it!! 💯😢🥺

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★★

    Damn!!
    Damn!!
    Damn! Damn! 😂😂😂

    Can I say that Doctor Brown is the most funniest scientist ever??😂😂😂

    One hell of a ride..Totally loved it from starting to end...All the performances were great especially Christopher Lloyd..It is a great family sci-fi film with a touch of comedy and everyone will enjoy this from starting to end..

    Hell excited to watch rest of the parts..🤩

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★½

    This film is damn amazingggg!!!

    The way the connection is shown between Susan and Tony to stop underestimating themselves is totally fresh, unique and beautiful..

    Jake Gyllenhall was outstanding as both Edward and Tony while Amy Adams has beautifully portrayed the role of insomnaic Susan and she really looked beautiful in this whole film..

    But the performance which totally stands out in this one is Shannon's Bobby Andez...He was terrific in his role and probably my favourite performance in the…

  • Polytechnique

    Polytechnique

    ★★★★

    Nothing is more horrific than reality.

    This film is so criminally underrated..Standing out as the most disturbing film of Villenueve, it has successfully managed to build tension throughout the film...The sound design and camera work were terrific..

    Seriously, Villenueve never disappoints me..He always make masterpiece level films and I will always be excited if any future film is helmed by this LEGEND!!

    The only argument I have regarding this film that it doesn't give much time to audience to connect…

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★★

    All I can utter right now is just this word- WOWWWW!!!

    The goddamn visuals, storyline,camera shots, picturization and in short everything in this film has firmed my belief of considering Kubrick a God to an another level...

    It is one of the best works of Kubrick and I was quite shocked that it is not talked much like Kubrick's other films..It is such a beautiful gem that everyone should watch and fathom its beauty once..

    I haven't decided the rank…

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★½

    Ohh mann!!
    This is probably one of the best animated films I've ever seen!!!!

    Yeah I know this isn't the true story of Santa Claus but who cares..They weaved a very beautiful one about his origin..The animation was top-notch..

    I know there are some cliché moments but that's what makes animated films more interesting where you have your freedom to depict your imagination to a certain level and this film has managed it pretty well..

    The score of this film…