TheCloser79 has logged 89 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After the Dark

After the Dark

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dolittle

Dolittle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brother

Brother

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Spy

My Spy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Battle Royale II: Requiem

Battle Royale II: Requiem

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mean Guns

Mean Guns

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry