• The Babysitter: Killer Queen

    The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

    Two years ago, “The Babysitter,” a cheeky horror comedy on Netflix, was able to entertain me on a superficial level. This was about a young teenager who has to go through the scariest and cruelest night of his life when his sexy minder and her friends turn the peaceful night into an enormously bloody and satanic one. But he survived. Traumatized and without anyone believing him, but still alive. Now, two years later, he is confronted with the "evil" again,…

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★½

    X-Men meets Nightmare on Elm Street!
    Always wanted to see a softened, worse version of "Nightmare on Elm Street 3 - The Dream Warriors"? Then "New Mutants" is exactly your film.
    You could leave a review of this film at these sentences, but let's not be like that.
    More than three years after the shooting and more than two years after the planned release date, “The New Mutants” is now coming to the cinema - what a torture and suffering…

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★½

    The mysterious, masked V tries on the one hand to overthrow a tyrannical regime and on the other hand to come to terms with his personal past with a series of publicly effective "actions". That the dictatorship shown was built on the ground of an epidemic shows how incredibly visionary Alan Moore was as the author of the comic and so the creative minds behind the film were. It is unbelievable how much some "civilized" states are moving in this…

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music

    ★★★

    Although a fan of the first two films, I was still skeptical when it was said that “Bill & Ted 3” was really going to happen. And the first pictures and trailers didn't immediately turn into enthusiasm. In addition, the (too) late sequels and reboots ("Jay and Silent Bob"), which (lately) have really been screwed up, are simply frighteningly outnumbered, seem outdated and unnecessary. But "Bill & Ted Face The Music" is a worthy continuation of the saga, a successful end to…

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    A (as objective as possible) evaluation of "Tenet" proves to be extremely difficult. I try to explain the reasons for this without spoilers! in this review.
    There is probably more pressure on "Tenet" than on any other film in ages. As if the huge budget, the given freedoms, the prestigious participants, the name and the Nolan brand, the extremely high expectations and the complicated concept that went with it didn't pack enough weight into the backpack - now this abstract…

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    Cinema has rarely been more beguiling and disturbing, more demanding and growing in you. Without Kubrick's mysterious masterpiece, the genre of stars and future science would not be what it is today. Stanley Kubrick made a number of great films, guide books, audience splitters and mindblowers in his lifetime - with "2001 - A Space Odyssey" he surpassed himself. New limits, new experiences, new ideas. Without this philosophical pamphlet there would be no "Star Wars" or "Dark Star", no "Moon",…

  • The Ring

    The Ring

    ★★★★½

    Gore Verbinski had a few poor movies recently, but which director is free of mistakes and weaker films in his filmography. His "The Ring" remake from 2002 still has a lasting effect today. Together with "Rango" and the first "Pirates of the Caribbean" it is without a doubt his best film. The quieter Japanese original deserves the innovation points, but the American remake is at least as good. It is even one of the best US remakes of a foreign…

  • From Dusk Till Dawn

    From Dusk Till Dawn

    ★★★★

    Writing about genre-changing films is always fun. No matter if it's a box-office hit, no matter how often you've seen it or everything has actually already been written.
    "From Dusk Till Dawn" is one of those Guilty Pleasures, a genre bastard that you don't need to be ashamed of today, that has performed excellently and that even people which don't like this type of movie like. Cult in the truest sense of the word. Not art but damn fun; not…

  • Transformers: The Last Knight

    Transformers: The Last Knight

    In the fifth (and hopefully last) part of the (main) Transformers series, maker Michael Bay finally takes it to the extreme on all fronts. Which, who followed the series, is more a threat than praise. The story of the variable giant robots is once again complete rebuilt and rewritten, this time connected to the Arthurian legend and mixed into a large, explosive broth. The action threatens the whole world more than ever, even two. The next thing should be the…

  • American Gangster

    American Gangster

    ★★★★

    The true story of one of the most powerful drug lords in the United States: Frank Lucas builds a crime empire in New York at the time of the Vietnam War, he bribes the police, judges and prosecutors and allies himself with the mafia families to protect himself from competition. Only one man stands in his way: the drug investigator Roberts.
    Director Ridley Scott tells the rough gangster story with epic breath and big pictures. The excellent, mostly calm camera…

  • The Fall

    The Fall

    ★★★★★

    A special film requires an unusual introduction and so I would like to quote the famous film critic Roger Ebert, who gave "The Fall" full marks: "You might want to see [it] for no other reason than because it exists. There will never be another like it. " An opinion that I can only agree with.
    Roy Walker is in hospital after an accident. He can neither get up nor walk. Little Alexandria is also there due to a fall…

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★½

    Fargo - another exceptional work by the Coen brothers, which attracted a lot of attention with its atypical style and received loads of positive reviews and prices - rightly so, in my opinion. Because this unusual thriller grotesque with excellent actors and an extraordinary script can really worth to be seen in all respects.
    Car dealer Jerry Lundegaard has fed up with it. In his job he doesn't make any headway, his family is just annoying and his stingy father-in-law…