Nick has logged 284 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Genius Within: The Inner Life of Glenn Gould

Genius Within: The Inner Life of Glenn Gould

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hype!

Hype!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Child's Christmas in Wales

A Child's Christmas in Wales

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hollow Point

Hollow Point

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Murder of Crows

A Murder of Crows

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gunmen

Gunmen

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Incident On and Off a Mountain Road

Incident On and Off a Mountain Road

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Timebomb

Timebomb

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry