Sort by

Ian has logged 45 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Surge

Surge

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Justine

Justine

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Amulet

Amulet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Bunch of Kunst - A Film About Sleaford Mods

Bunch of Kunst - A Film About Sleaford Mods

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Assimilate

Assimilate

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Finch

Finch

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Infinitum: Subject Unknown

Infinitum: Subject Unknown

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
The Postcard Killings

The Postcard Killings

2020
×
★★
Edit this entry  
01
The Bubble

The Bubble

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hemingway & Gellhorn

Hemingway & Gellhorn

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Kangaroo

Kangaroo

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Out of Time

Out of Time

2021
×
★½
Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cherry

Cherry

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Twin Town

Twin Town

1997
×
★★★½
Edit this entry