Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Akash Seam

Akash Seam

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Akash
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Akash’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Ex Machina

    Ex Machina 2015

    ★★★★ Rewatched by Akash Seam 12 Apr 2022

    Seriously unnerving but thought provoking

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM! 2021

    ★★★★ Rewatched by Akash Seam 25 Dec 2021

    Things I realized on the rewatch:

    I absolutely adore this movie.
    This really was a phenomenal directorial debut.


    Lin Manuel Miranda does really well at movies about ambition.
    I've liked every one of his movies.
    I really like movies about ambition. Huh.
    If you relate read further.

    Lin also believes most men struggle with balancing that ambition with their personal life.
    I should probably keep that in mind.


    Extra: My directorial debut, Daisychain, which releases in two days, seems to…

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★★ Watched by Akash Seam 26 Dec 2021

    A messy horror comedy about a poignant and potential threat to humanity with a hilariously predictable ending,

    but I guess that was the point?

    Some directorial choices were very interesting but also equally jarring at times.

    The third act is done really well, but then the credits ruin it.

    Worth a watch though, still very thought provoking and a conversation starter for sure!

  • Rumble

    Rumble 2021

    ★★½ Watched by Akash Seam 19 Dec 2021

    Had potential, does nothing new

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★½ Watched by Akash Seam 19 Dec 2021

    The best Christmas present ever!

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home 2019

    ★★★½ Rewatched by Akash Seam 17 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Awesome lighting and some really cool one shots during the action sequences (instead of quick cuts)

    And actually really funny but humor maybe subjective haha

    Jake Gyllenhaal is forgettable in the first half but does well to balance the corny yet threatening villian they're going for

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man 2012

    ★★★ Rewatched by Akash Seam 10 Dec 2021

    thwip thwip nyoom

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM! 2021

    ★★★★ Watched by Akash Seam 20 Nov 2021

    Instant favorite! Had a blast!

    So many catchy songs and Andrew Garfield is an absolute dream!

    Very glad that this movie exists, not a bad directorial debut at all by Lin!

  • The Princess Switch

    The Princess Switch 2018

    ★★ Watched by Akash Seam 19 Nov 2021

    It's very meh, but wanted to see some more Vanessa Hudgens who isn't that bad here, just with early Disney tv writing

  • High School Musical

    High School Musical 2006

    ★★★ Watched by Akash Seam 19 Nov 2021

    Literally high school cliches as a musical

    Idk what I expected

    Still entertaining though!

  • The Bourne Identity

    The Bourne Identity 2002

    ★★★½ Rewatched by Akash Seam 15 Nov 2021

    And thus, Jason was Bourne.

  • Middleditch & Schwartz

    Middleditch & Schwartz 2020

    ★★★★★ Watched by Akash Seam 15 Nov 2021

    you expect me to believe they just came up with that?

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro