Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
In This World

In This World

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
M

M

1951
×
★★½
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cinerama Holiday

Cinerama Holiday

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★
Edit this entry  
07
This Is Cinerama

This Is Cinerama

1952
×
★★★½
Edit this entry  
06
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★
Edit this entry  
06
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★½
Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Edit this entry  
24
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Edit this entry  
17
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★
Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★½
Edit this entry  
12
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
Whirlybird

Whirlybird

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Nine Lives

Nine Lives

2002
×
½
Edit this entry  
30
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The 8th Night

The 8th Night

2021
×
★½
Edit this entry  
20
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Edit this entry  
18
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
Edit this entry  
12
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Gidget Goes Hawaiian

Gidget Goes Hawaiian

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★
Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Edit this entry