The Doof has logged 272 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Education

Education

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
76 Days

76 Days

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Monos

Monos

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Adua and Her Friends

Adua and Her Friends

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Edit this entry  
21
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Edit this entry  
20
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★½
Edit this entry  
18
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
Edit this entry  
17
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★½
Edit this entry