TheDoubleD has logged 24 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
31
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
When the Tenth Month Comes

When the Tenth Month Comes

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dangal

Dangal

2016
×
★★★★
Edit this entry