• The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • It's Alive

    ★★★★

  • Blazing Saddles

  • The Exorcist

  • A Charlie Brown Thanksgiving

  • Robin Hood

    ★★★

  • Charlotte's Web

  • Home for the Holidays

    ★★

  • Don't Torture a Duckling

    ★★★

  • The Last House on the Left

    ★★★

  • Hungry Wives

    ★★

  • Pink Flamingos

    ★★★★

  • Frogs

    ★★★★

  • The Lorax

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Macbeth

  • Bedknobs and Broomsticks

  • A Bay of Blood

  • The Cat in the Hat

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★

  • The Aristocats

    ★★★★★

  • Santa Claus Is Comin' to Town

  • Multiple Maniacs

    ★★★★

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★

  • Frosty the Snowman

  • The Alphabet

  • Chitty Chitty Bang Bang

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Producers

  • Wait Until Dark

    ★★★

  • The Jungle Book

    ★★★

  • Speed Racer: The Movie

    ★★★★

  • Six Men Getting Sick

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • A Charlie Brown Christmas

  • The Sound of Music

    ★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★

  • A Hard Day's Night

  • The Incredible Mr. Limpet

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • The Haunting

    ★★★

  • Blood Feast

    ★★★

  • The Terror

  • The Birds

  • To Kill a Mockingbird

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★

  • Psycho

  • A Bucket of Blood

    ★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • The Blob

    ★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Animal Farm

    ★★

  • Them!

    ★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★

  • Duck! Rabbit, Duck!

  • Duck Dodgers in the 24½th Century

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Rabbit Fire

  • Cinderella

    ★★★

  • The Wind in the Willows

  • The Legend of Sleepy Hollow

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad