RSS feed for TheDudeReviews

TheDudeReviews has logged 263 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Edit this entry  
31
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
For Those About to Rock. The Story of Rodrigo y Gabriela

For Those About to Rock. The Story of Rodrigo y Gabriela

2014
×
Edit this entry  
30
La tarea

La tarea

1991
×
★★★
Edit this entry  
29
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carlos Ballarta: Furia Ñera

Carlos Ballarta: Furia Ñera

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Bar

The Bar

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Time Share

Time Share

2018
×
Edit this entry  
25
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
23
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read prior review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Agony: The Life and Death of Rasputin

Agony: The Life and Death of Rasputin

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Edit this entry  
18
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Losers

The Losers

2010
×
Edit this entry  
05
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Creed II

Creed II

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Edit this entry  
03
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry