Sort by

Evan has logged 36 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Serpentine Dance, Annabelle

Serpentine Dance, Annabelle

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leaving Jerusalem by Railway

Leaving Jerusalem by Railway

1897
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Victorian Lady in Her Boudoir

A Victorian Lady in Her Boudoir

1896
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Panorama du grand Canal pris d'un bateau

Panorama du grand Canal pris d'un bateau

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kiss

The Kiss

1896
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mapplethorpe: Look at the Pictures

Mapplethorpe: Look at the Pictures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★½
Read the review Edit this entry