RSS feed for Sean

Sean has logged 32 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom

Phantom

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
House of Mystery

House of Mystery

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
L'Argent

L'Argent

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Painted Faces

Painted Faces

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Games Gamblers Play

Games Gamblers Play

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rich and Famous

Rich and Famous

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ninja

Ninja

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Magic Crystal

Magic Crystal

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tiger Cage

Tiger Cage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Eighth Happiness

The Eighth Happiness

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry