Sort by

Sean has logged 33 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Once Upon a Time in Shanghai

Once Upon a Time in Shanghai

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Legend of a Fighter

Legend of a Fighter

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen

Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sword

The Sword

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Assassin

The Assassin

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Boxer from Shantung

The Boxer from Shantung

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Chinese Boxer

The Chinese Boxer

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Perhaps Love

Perhaps Love

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sun Also Rises

The Sun Also Rises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Crow

The Crow

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dead and the Deadly

The Dead and the Deadly

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry