The Essential has logged 86 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Drop

The Drop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Mistress

My Mistress

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In Bloom

In Bloom

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
I Origins

I Origins

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ruin

Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
'Til Madness Do Us Part

'Til Madness Do Us Part

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L for Leisure

L for Leisure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Still Life

Still Life

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Country

Charlie's Country

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry