Alli has logged 53 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiwi!

Kiwi!

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pink Floyd and Syd Barrett Story

The Pink Floyd and Syd Barrett Story

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
★★
Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry