Sort by

Rebecca has logged 317 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Better Days

Better Days

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Collective

Collective

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To the End

To the End

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bodyguard

Bodyguard

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Devotion

Devotion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Save the Last Dance

Save the Last Dance

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry