RSS feed for jose

jose has logged 553 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Carter

John Carter

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
EGG

EGG

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
One Fine Day

One Fine Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Sam

Good Sam

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
May

May

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Downsizing

Downsizing

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★
Edit this entry  
13
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Goat

Goat

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miss Julie

Miss Julie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Loving Annabelle

Loving Annabelle

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Polaroid

Polaroid

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry