2015

jose jose’s year in review

jose’s highest rated films

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Crimson Peak

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Big Hero 6

    ★★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

  • Goosebumps

    ★★★★

  • San Andreas

    ★★★★

  • The Good Dinosaur

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Jurassic World

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Interstellar

Jan 14

Last Film

Joy

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
14 films
Adventure
14 films
Action
11 films
Sci Fi
10 films
Thriller
9 films
Comedy
9 films
Romance
5 films
Animation
5 films
Family
5 films
Crime
4 films
USA
27 films
UK
7 films
Canada
2 films
Australia
1 film
Spain
1 film
Ireland
1 film
Germany
1 film
Iceland
1 film
English
29 films
Spanish
2 films
Chinese
1 film
French
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Room
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Secret in Their Eyes
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2015

  • Joy
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Carol
  • Secret in Their Eyes
  • The Good Dinosaur
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Crimson Peak
  • The Martian
  • Goosebumps
  • Everest
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Big Hero 6
  • Pixels
  • Minions
  • Paper Towns
  • Sicario
  • Ant-Man
  • Jurassic World
  • Inside Out
  • Trainwreck
  • The Wolf of Wall Street
  • Avengers: Age of Ultron
  • San Andreas
  • Insurgent
  • Room
  • Trainspotting
  • The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water
  • Fifty Shades of Grey
  • Interstellar

Highly rated films jose missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Heneral Luna

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more