2017

jose jose’s year in review

jose’s highest rated films

  • Chef

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Thelma

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★★

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 559 Films watched
  • 46.6 Average per month
  • 10.8 Average per week

Milestones

First Film

Men, Women & Children

Jan 1

Most Watched

La La Land

3 times

Baby Driver

3 times

It

3 times

Last Film

Princess Cyd

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
273 films
Comedy
180 films
Thriller
148 films
Action
109 films
Horror
94 films
Sci Fi
94 films
Adventure
85 films
Crime
84 films
Romance
81 films
Mystery
77 films
USA
495 films
UK
105 films
Canada
41 films
France
39 films
Germany
18 films
Spain
12 films
Australia
10 films
New Zealand
10 films
China
8 films
Denmark
8 films
English
547 films
French
45 films
Spanish
43 films
German
26 films
Japanese
15 films
Italian
14 films
Russian
13 films
Chinese
9 films
Portuguese
8 films
Korean
7 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 265 Added 579

Watchlist

Stars

Directors

Crew

jose’s most liked review

Jumanji: Welcome to the Jungle

★★★

tag yourself I’m jack black saying “yas queen” while karen gillian is kicking some ass

More reviews

jose’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Mean Girls 2
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Mi esposa y la otra

Films watched in 2017

  • Princess Cyd
  • Breathe
  • Berlin Syndrome
  • Last Flag Flying
  • Father Figures
  • The Lovely Bones
  • Crash Pad
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: USS Callister
  • Black Mirror: Crocodile
  • I, Tonya
  • Ferdinand
  • A Serious Man
  • All the Money in the World
  • Molly's Game
  • Pottersville
  • Personal Shopper
  • Paddington
  • Tangerine
  • Carol
  • Columbus
  • Call Me by Your Name
  • Krampus
  • The Shape of Water
  • Pitch Perfect 3
  • No Strings Attached
  • Jane Got a Gun
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Greatest Showman
  • mother!
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Ocean's Eight
  • Non-Stop
  • Black Mirror: Men Against Fire
  • Black Mirror: Shut Up and Dance
  • Black Mirror: White Bear
  • Black Mirror: The Waldo Moment
  • Jackie Brown
  • Black Mirror: Hated in the Nation
  • Black Mirror: San Junipero
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Polar Express
  • Black Mirror: Playtest
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Ambré
  • Black Mirror: Nosedive
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • In the Heart of the Sea
  • Star Wars
  • Loving Vincent
  • Black Mirror: White Christmas
  • District 9
  • Goodbye Christopher Robin
  • Wonder
  • The Disaster Artist
  • Horror Show
  • Chronicle
  • A Fantastic Woman
  • Blood Simple
  • The Fundamentals of Caring
  • God's Own Country
  • While We're Young
  • La La Land
  • About Time
  • Ponyo
  • Million Dollar Baby
  • The Man Who Knew Infinity
  • Playing It Cool
  • Pain & Gain
  • Detroit
  • The Party
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Lady Bird
  • Mistress America
  • Logan Lucky
  • Bridget Jones's Baby
  • Amy
  • Nightcrawler
  • The Only Living Boy in New York
  • Whiplash
  • The Room
  • Che: Part Two
  • The Spectacular Now
  • Obvious Child
  • Equals
  • Mississippi Grind
  • Mojave
  • Death Proof
  • The Departed
  • Fargo
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Drive
  • Mrs. Doubtfire
  • Daddy's Home 2
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Black Mirror: Be Right Back
  • Black Mirror: Fifteen Million Merits
  • Black Mirror: The National Anthem
  • Black Mirror: The Entire History of You
  • Seven Psychopaths
  • Sweet Virginia
  • Mayhem
  • Chef
  • Pitch Perfect 2
  • Pitch Perfect
  • Baby Driver
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • It
  • Bridget Jones's Diary
  • Tangerine
  • Landline
  • Justice League
  • Lady Bird
  • Woodshock
  • The Lovers
  • Man of Steel
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Wonder Woman
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • The Hateful Eight
  • Thelma
  • Little Miss Sunshine
  • Now You See Me 2
  • Ingrid Goes West
  • Murder on the Orient Express
  • Final Destination 5
  • The Final Destination
  • Final Destination 3
  • Final Destination 2
  • November Criminals
  • Trespass Against Us
  • Murder on the Orient Express
  • The Shallows
  • In Bruges
  • Twin Peaks: The Return
  • Bachelorette
  • A Bad Moms Christmas
  • Moulin Rouge!
  • Closer
  • Thor: Ragnarok
  • Snowpiercer
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Irrational Man
  • The Adderall Diaries
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Nightmare Before Christmas
  • Halloween
  • The Babysitter
  • Halloweentown
  • Addams Family Values
  • Better Watch Out
  • The Addams Family
  • Evil Dead II
  • Suburbicon
  • The Snowman
  • The Square
  • Jigsaw
  • Alien
  • The Evil Dead
  • The Witch
  • What We Do in the Shadows
  • Taxi Driver
  • Final Destination
  • Geostorm
  • An American Werewolf in London
  • Coraline
  • V for Vendetta
  • I Love You, Daddy
  • Hocus Pocus
  • Only the Brave
  • Carrie
  • The Voices
  • Psycho
  • Power Rangers
  • The Exorcist
  • Gremlins
  • Beetlejuice
  • I Love You, Man
  • The Craft
  • Jennifer's Body
  • Scream 4
  • Lights Out
  • Saw: The Final Chapter
  • Carrie
  • Happy Death Day
  • Saw VI
  • Saw V
  • Saw IV
  • Saw III
  • Saw II
  • Saw
  • The Final Girls
  • The Informant!
  • Donnie Darko
  • Che: Part One
  • It
  • Dracula
  • Cloverfield
  • The Mountain Between Us

See all 559

Highly rated films jose missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Saturation
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Sleep Has Her House
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • One Cut of the Dead

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more