2019

jose jose’s year to date

jose’s highest rated films

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★★★

  • The First Wives Club

    ★★★★★

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Long Shot

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 572 Films watched
  • 114.4 Average per month
  • 27.2 Average per week

Milestones

First Film

Gone Girl

Jan 1

Most Watched

Captain Marvel

6 times

Booksmart

3 times

Shazam!

3 times

Last Film

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

May 26

Genres, Countries & Languages

Drama
321 films
Comedy
194 films
Romance
120 films
Thriller
109 films
Action
104 films
Adventure
95 films
Sci Fi
72 films
Crime
66 films
Fantasy
64 films
Horror
50 films
USA
480 films
UK
88 films
France
32 films
Canada
25 films
Germany
24 films
Ireland
13 films
Australia
9 films
Belgium
9 films
Japan
9 films
China
7 films
English
549 films
French
47 films
Spanish
39 films
Russian
21 films
German
20 films
Italian
15 films
Japanese
15 films
Chinese
12 films
Korean
12 films
Arabic
9 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 296 Added 502

Watchlist

Stars

Directors

Crew

jose’s most liked review

Avengers: Endgame

★★★★★

“that’s america’s ass” is probably the best quote... ever

More reviews

jose’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Free Spirit
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2019

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Jungle Book
  • This Is the End
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Neighbors
  • The Secret Life of Pets 2
  • First Girl I Loved
  • The Souvenir
  • Booksmart
  • Tell It to the Bees
  • The Perfection
  • Brightburn
  • Aladdin
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Maurice
  • Aladdin
  • Maps to the Stars
  • Gloria Bell
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Handsome Devil
  • Donnie Darko
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Monster-in-Law
  • The Neon Demon
  • John Carter
  • Ms .45
  • Why Him?
  • Sucker Punch
  • EGG
  • Legend
  • Rocketman
  • My Fair Lady
  • Goodnight Mommy
  • They Came Together
  • Booksmart
  • How to Marry a Millionaire
  • One Fine Day
  • The BFG
  • Good Sam
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • The Sun Is Also a Star
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • The Last Five Years
  • May
  • Downsizing
  • 50/50
  • Thirst
  • I Am Sam
  • I Am Easy to Find
  • Persepolis
  • The Farewell
  • Like Father, Like Son
  • The Blues Brothers
  • The Paperboy
  • Nobody Knows
  • Goat
  • All About My Mother
  • Miss Julie
  • Grandma
  • American Honey
  • Shazam!
  • Tolkien
  • Shark Tale
  • Loving Annabelle
  • Polaroid
  • Wine Country
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Poms
  • The Winning Season
  • The First Wives Club
  • The Hustle
  • Afternoon Delight
  • Notting Hill
  • Get Out
  • All Cheerleaders Die
  • Stick It
  • Thirteen
  • The Last Song
  • Addicted to Fresno
  • Avengers: Endgame
  • Another Me
  • Nine
  • Weekend
  • The White Princess
  • Bewitched
  • Suspiria
  • El Chicano
  • UglyDolls
  • The Intruder
  • The Last Summer
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Believer
  • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds
  • Sideways
  • Booksmart
  • Cabaret
  • Knock Down the House
  • It Happened One Night
  • Mildred Pierce
  • A Vigilante
  • Annie Hall
  • Natural Born Killers
  • Billy Elliot
  • Sherlock Holmes
  • Angus, Thongs and Perfect Snogging
  • Lady Snowblood
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Veronica Mars
  • East of Eden
  • Lez Bomb
  • J.T. LeRoy
  • Layer Cake
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Endgame
  • Long Shot
  • Captain Marvel
  • Pineapple Express
  • Vita & Virginia
  • Cruel Intentions
  • Our Idiot Brother
  • Then Came You
  • Queen
  • Meek's Cutoff
  • An American in Paris
  • Rabbit Hole
  • Josie and the Pussycats
  • Deadpool 2
  • All the Boys Love Mandy Lane
  • Little Woods
  • The Third Man
  • Strangers on a Train
  • All About Nina
  • Teen Spirit
  • The Curse of La Llorona
  • Fast Color
  • Someone Great
  • Ant-Man and the Wasp
  • Avengers: Infinity War
  • Penguins
  • Breakthrough
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Black Panther
  • Thor: Ragnarok
  • Spider-Man: Homecoming
  • Doctor Strange
  • After
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Crazy Rich Asians
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Guava Island
  • Little
  • Hellboy
  • The Perfect Date
  • Missing Link
  • Captain America: The First Avenger
  • Thor: The Dark World
  • Thor
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • The Silence
  • The Incredible Hulk
  • Slumdog Millionaire
  • Basic Instinct
  • Ruby Sparks
  • The New Romantic
  • Gia
  • White Girl
  • Maudie
  • The Meg
  • The Runaways
  • The Birdcage
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Native Son
  • A United Kingdom
  • Pacific Rim: Uprising
  • Groundhog Day
  • The Witch
  • Unicorn Store
  • Pet Sematary
  • Shazam!
  • Pet Sematary
  • Mommy Dead and Dearest
  • The Whistleblower
  • The Keeping Room
  • Free Spirit
  • The East
  • Sound of My Voice
  • I Origins
  • Junebug
  • A Walk to Remember
  • I Am Legend
  • Beyond the Lights
  • Belle
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Captain Marvel
  • Medicine for Melancholy
  • The Dressmaker
  • Thelma & Louise

See all 572

Highly rated films jose missed

  • Parasite
  • The Lighthouse
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Pain and Glory
  • Honey Boy
  • Varda by Agnès
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Monos

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more