Sort by

Collin Taylor has logged 41 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Edit this entry  
21
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sea Monsters: A Prehistoric Adventure

Sea Monsters: A Prehistoric Adventure

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Old Dogs

Old Dogs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dumb Luck

Dumb Luck

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
Step Dogs

Step Dogs

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Roger Dodger

Roger Dodger

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
05
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Old Dogs

Old Dogs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry