Sort by

Collin Taylor has logged 266 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wanted

Wanted

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Aliens in the Attic

Aliens in the Attic

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read prior review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brick Mansions

Brick Mansions

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry