RSS feed for TheFilmJedi

TheFilmJedi has logged 345 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
Read the review Edit this entry  
31
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Shop Standing

Last Shop Standing

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
8½

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birth of the Living Dead

Birth of the Living Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brainstorm

Brainstorm

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Contraband

Contraband

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ice Warriors: USA Sled Hockey

Ice Warriors: USA Sled Hockey

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Evil

The Evil

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Master Race

The Master Race

1944
×
★½
Read the review Edit this entry