RSS feed for TheFilmJedi

TheFilmJedi has logged 22 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein

The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Courage Under Fire

Courage Under Fire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hollywood on Trial

Hollywood on Trial

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thor

Thor

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl from Chicago

The Girl from Chicago

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Interview

The Interview

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
No No: A Dockumentary

No No: A Dockumentary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gleason

Gleason

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry