Jordan has logged 281 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jane

Jane

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Graduation

Graduation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★½
Edit this entry  
03
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read prior review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read prior review Edit this entry  
27
Othon

Othon

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Poison

Poison

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Wise Kids

The Wise Kids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Black Gravel

Black Gravel

1961
×
★★★★
Edit this entry  
05
Why Him?

Why Him?

2016
×
★½
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry