Max has logged 49 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Under Fire

Under Fire

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ransom for a Dead Man

Ransom for a Dead Man

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
Unlawful Entry

Unlawful Entry

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Edit this entry  
23
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
22
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Asylum

Asylum

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★½
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Good Thief

The Good Thief

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
15
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Angels Hard as They Come

Angels Hard as They Come

1971
×
★★
Edit this entry  
13
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Private Parts

Private Parts

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
Matango

Matango

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Judy

Judy

2019
×
★½
Edit this entry  
07
Rocketman

Rocketman

2019
×
★½
Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Edit this entry