RSS feed for Maddison
  • Australia

    Australia

    ★★★

    Daaaamn Hugh’s hair is looking luscious

  • Pinocchio

    Pinocchio

    ★★½

    You know when you were younger and if you pulled faces your parents would say if the wind changed your face would stay that way... well Walt Disney wasn’t fucking around with his scare tactic that “kids if you drink or smoke bad things will happen” 

  • Louis Theroux: The Night in Question

    Louis Theroux: The Night in Question

    ★★★★

    Girls always go with your gut feeling! I knew that piece of shit Saif was scum seconds after seeing him!

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★½

    Well that took the weirdest of weirdest turns!

  • Boar

    Boar

    ★★

    You’re either using practical effects or CGI. Pick fucking one and stick with it.

  • EuroTrip

    EuroTrip

    ★★★½

    This has absolutely no right to be as funny as it is

  • Ben Is Back

    Ben Is Back

    ★★★½

    Guess whose back?
    Back at again.
    Lucas Hedges is back trying to win dat Oscar.

  • Swimfan

    Swimfan

    ★½

    Sooo I am meant to sympathise with the cheating man who then physically threatens a woman into staying quiet?

  • A Perfect Getaway

    A Perfect Getaway

    ★★

    No joke, I guessed the twist 15 minutes in...

  • Climax

    Climax

    ★★★★

    One of those films where you legit have your head cradled in your hands from stress.

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★

    Literally me within the last minute of the movie (whispering to my partner): How fucking long is this? They still have so much shit to wrap up?

    ... credits begin 

    Me: Oh, never mind

  • Roma

    Roma

    ★★½

    This little slice of life just didn’t hit the spot for me at all. In a way I can see the film for its beautiful artistry, but I was expecting so much more. The characters lack dimension which deeply affects the few scenes that did grasp me, because I just didn’t feel anything. The pacing is so painfully slow, it’s a bloody chore to get through. Alfonso, you let me down man.