Sort by

The Formal has logged 97 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Safety

Safety

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Edit this entry  
10
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Morbius

Morbius

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Scream

Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry