jacob ceris has logged 77 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nativity Rocks!

Nativity Rocks!

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Gerald McBoing-Boing

Gerald McBoing-Boing

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brotherhood of Man

Brotherhood of Man

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hell-Bent for Election

Hell-Bent for Election

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flight of the Conchords: Live in London

Flight of the Conchords: Live in London

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Daybreak

Daybreak

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Romance of the Western Chamber

Romance of the Western Chamber

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Romance of a Fruit Peddler

Romance of a Fruit Peddler

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Bao

Bao

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry