RSS feed for Steve
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★★½
Edit this entry  
24
Pauline

Pauline

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★½
Edit this entry  
17
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★½
Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Cave

The Cave

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Colette

Colette

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
04
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★
Edit this entry  
02
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
St. Louis Superman

St. Louis Superman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Edit this entry  
29
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
27
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Breakthrough

Breakthrough

2019
×
★½
Edit this entry  
25
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
24
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
In the Absence

In the Absence

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rurouni Kenshin: Origins

Rurouni Kenshin: Origins

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry