RSS feed for Steve

Steve has logged 16 entries for films released in the 1920s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★½
Edit this entry  
29
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
18
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Manhandled

Manhandled

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Edit this entry  
22
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wings

Wings

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry