RSS feed for Steve

Steve has logged 85 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alle Jahre wieder

Alle Jahre wieder

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★½
Edit this entry  
10
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dilwale Dulhania Le Jayenge

Dilwale Dulhania Le Jayenge

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alle Jahre wieder

Alle Jahre wieder

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
DragonHeart

DragonHeart

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Next Karate Kid

The Next Karate Kid

1994
×
Edit this entry  
08
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry