RSS feed for Steve

Steve has logged 85 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lammbock

Lammbock

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★
Edit this entry  
28
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Weihnachten bei Hoppenstedts

Weihnachten bei Hoppenstedts

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bambi

Bambi

1942
×
★★★
Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Suck Me Shakespeer

Suck Me Shakespeer

2013
×
★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
04
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry