RSS feed for Steve

Steve has logged 214 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Weihnachten bei Hoppenstedts

Weihnachten bei Hoppenstedts

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snow-White and Rose-Red

Snow-White and Rose-Red

1979
×
★★
Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry