RSS feed for Steve

Steve has logged 403 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bird Karma

Bird Karma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lost & Found

Lost & Found

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Bilby

Bilby

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Caroline

Caroline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Only God Can Judge Me

Only God Can Judge Me

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Alle Jahre wieder

Alle Jahre wieder

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
End Game

End Game

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
My Dead Dad's Porno Tapes

My Dead Dad's Porno Tapes

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zion

Zion

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dornröschen

Dornröschen

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Rübezahl - Master of the Mountains

Rübezahl - Master of the Mountains

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
RBG

RBG

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Golden Goose

The Golden Goose

1964
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Edit this entry