RSS feed for Steve

Steve has logged 408 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fire in Paradise

Fire in Paradise

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sister

Sister

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Alle Jahre wieder

Alle Jahre wieder

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stay Close

Stay Close

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
16
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★½
Edit this entry  
09
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry